Opieka i żywienie psiego seniora

2024-11-17 20:41:00
Opieka i żywienie psiego seniora

Procesy, które zachodzą w mózgach psich seniorów wykazują wiele podobieństw obserwowanych w chorobie Alzheimera u ludzi. Psia demencja czyli zespół zaburzeń poznawczych może być zauważalny już u psów od 8 roku życia i dotyka ok 30 % psów w wieku 11-12 lat i ok 70 % psów w wieku powyżej 15 roku życia.  Może powodować takie objawy jak zaburzenia w uczeniu się i zapamiętywaniu, zwłaszcza zapominanie wcześniej wyuczonych zachowań, dezorientacja w znanym terenie, zaburzenia cyklu snu i czuwania – psy mogą nieustannie chodzić, poruszać się bez celu, wokalizować w nocy, a w ciągu dnia ciągle śpią. Psy mogą również reagować lękiem na bodźce i sytuacje, które wcześniej tolerowały.
Starzenie się psa to naturalny etap jego życia i choć nie da się go zahamować, to przy odpowiedniej opiece można go spowolnić.

Aktywność

W postępowaniu z psim seniorem należy dążyć do utrzymania jak największego poziomu aktywności (zabaw i treningu), oczywiście stosownie do wieku i kondycji danego osobnika. Zaobserwowano, że u psów pracujących pojawienie się pierwszych objawów demencji jest wydłużone w czasie. To potwierdza fakt pozytywnego wpływu pracy fizycznej i umysłowej na opóźnienie procesu starzenia się. Regularna aktywność fizyczna jak np. spacery, to nie tylko dobry sposób na zachowanie dobrego samopoczucia, układu krążenia czy układu kostnego ale również idealny sposób na wspieranie psiego mózgu. Należy zadbać również o wzbogacanie środowiska np. poprzez poruszanie się po nowych trasach spacerowych, zabawy w gry logiczne, węszenie, poszukiwanie smaczków ukrytych w zabawkach. Wykazano, że regularne działanie bodźców fizycznych i mentalnych hamuje postępowanie zaburzeń poznawczych.

Dieta

W celu spowolnienia zmian zachodzących w mózgu i zwalczania wolnych rodników, dieta psich seniorów powinna być wzbogacona o antyoksydanty, takie jak wit C i E, koenzym Q10 i selen, a także zaleca się suplementację witaminami z grupy B i kwasem foliowym. Niezbędne jest również wzbogacenie diety w kwasy omega-3, które mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu psich seniorów. Ich DHA mają właściwości hamujące procesy neurodegeneracyjne oraz procesy związane z ogólnym starzeniem się organizmu.
Wybierając odpowiednią karmę dla każdego psa, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość takich aminokwasów jak tauryna czy l-karnityna. Tauryna jest aminokwasem endogennym, wytwarzanym przez organizm psa tylko w niewielkiej ilości stąd konieczność dostarczania jej wraz z pokarmem. Bierze ona udział w wielu procesach fizjologicznych organizmu, wspiera funkcjonowanie wątroby i serca, przyspiesza regenerację mięśni, poprawia metabolizm i przede wszystkim ma pozytywny wpływ na poprawne działanie układu nerwowego. Niedobór tauryny może spowodować u zwierząt kardiomiopatię rozstrzeniową, groźną dla życia i zdrowia chorobę serca. Dowiedziono, że dla opóźnienia zaburzeń poznawczych starzejących się zwierząt ma również znaczenie suplementacja l-karnityny. Potwierdziły to badania przeprowadzone na psach, które przez ponad dwa lata żywiono karmą wzbogaconą w antyoksydanty (witaminy E i C), a także w kofaktory mitochondrialne (karnitynę). Przeprowadzono również badania, w których wykryto korzystny wpływ l-karnityny na zdolności uczenia się psów w starszym wieku.

Poniżej przedstawiamy kilka suplementów marki Holista, które idealnie sprawdzą się w uzupełnieniu diety psiego seniora, a także polecane przez nas karmy, które oprócz dużej zawartości mięsa i bezzbożowej formule,  posiadają również taurynę i l-karnitynę w swoim składzie:

1. Karmy półwilgotne: Ydolo Wild Fish, Ydolo Iberico, Ydolo Duck, Ydolo Chicken.



2. Karma sucha: Wolfsblut Grey Peak Senior (koza z batatami)



3. Karmy mokre Herrmans, Mirals czy WOW np. Herrmanns Selection Sensitive koza z burakiem

4. Suplementy marki Holista: Olej z łososia,(jako źródło kwasów omega 3), Dzika róża (jako źródło wit C), Witamina E, Arthro Strong (jako wsparcie ukłądu kostno-stawowego). Kryl antarktyczny - olej lub proszek - (jako źródło ataksantyny - najsilniejszego przeciwutleniacza). 




Autor:Administrator Sklepu